Co znamená HTTP/ HTTPS?

Pro naše klienty zabezpečujeme web pomocí HTTPS v každém balíčku.

Co je to HTTP?

Určitě jste si všimli, že když kopírujete nějakou stránku, pokuď klikáte na nějaký link, objevuje se před názvem stránky HTTP/HTTPS. Takže co to je?

HTTP neboli Hypertext Transfer Protocol (Hypertextový přenosný protokol) je standard, podle kterého probíhá přenos souborů mezi serverem a webovým prohlížečem.

Původně byl navržen pouze pro přenos hypertextových souborů, dnes se však používá k spoustě jiných účelů.

Společně s elektronickou poštou je HTTP nejvíce používaným protokolem. Zasloužil se o obrovský rozmach internetu v posledních letech.

Co znamená HTTPS?

HTTPS je zabezpečená varianta tohoto protokolu. Používá protokol HTTP a přidá k němu protokol SSL. Co je protokol SSL je vysvětleno níže.

Web používající protokol HTTPS poznáte podle zeleného visacího zámku nalevu od adresy webu.

Rozdíl mezi HTTP/HTTPS

Na protokolu HTTP je přenos transparentí, bez šifrování. Tudíž je jednoduché zjistit jaké data posíláte. Zjistitelné jsou i hesla, adresy zákazníků atd. 

Aby data zůstala soukromá, je nutné je zabezpečit SSL protokolem.

SSL nám zašifrují všechny data a znemožní jejich odposlouchávání. SSL protokol je velmi důležitý na stránkách, kde zadáváte heslo, adresu nebo jinou důvěrnou informaci.

SSL funguje i jako certifikát, že stránka na které se nacházíte je bezpečná. To poznáte právě díky zelenému zámečku vedle adresy.

Takže HTTPS protokol je zabezpečená a lepší varianta protokolu HTTP.